Banner and content

2014. április 29., kedd

Antoine de Saint-Exupéry: Kis Herceg



Ha hajót akarsz építeni, ne hívj össze embereket, hogy tervezzenek, szervezzék meg a munkát, hozzanak szerszámokat, vágjanak fát, hanem keltsd fel bennük a vágyat a nagy, végtelen tenger iránt.

"If you want to build a ship, don't drum up people to collect wood and don't assign them tasks and work, but rather teach them to long for the endless immensity of the sea."


Fairyhungary

2014. április 26., szombat

Válogatás a fotóimból








Fairyhungary

2014. április 25., péntek

A fogak gyógyításának lehetőségei



Manapság sok gondom adódott a fogaimmal, de fogorvoshoz nem akartam rohanni, azért hogy kifúrja vagy esetleg kihúzza a fogaimat. Ezért alternatív megoldások után kezdtem kutatni, eközben bukkantam rá pár érdekes felfedezésre, ezekről később olvashatsz.

Először szeretném tisztázni azt, hogy általánosan elfogadott tény az orvostársadalomban, hogy a fog szuvasodása akkor alakul ki, ha a szájüregben található savak károsítják a fogzománcot, kioldják a benne található ásványi anyagokat, ellenben, amikor ezek az anyagok megtalálhatóak a dentinben, akkor az a fenyőfánál kétszer masszívabb. Viszont, a sérült fog a radírhoz hasonlítható. Ilyenkor szokták a fogorvosok a fog eltávolítását vagy tömését javasolni. (Forrás)

A fog belső szerkezetében helyezkednek el az őssejtek, amik képesek regenerálni a fogat. Ha az orvostudománynak tudomása van erről, hogy a fog belsejében a szervezet számára ilyen fontos sejtek találhatók, akkor miért nyúlnak hozzá a betegnek tűnő fogakhoz? Miért nem hagynak időt arra, hogy a szervezet helyrehozza saját maga azt, ami esetleg rosszul működik benne? Ezek nagyon érdekes kérdések, és az állatvilágban van ilyesmire is példa.
Az aligátorok esetében ismert, hogy elvesztett fogaik helyett akár két-háromezer fogat is növesztenek összesen életük során. (Forrás‎)
Mennyi előnye lenne ennek a képességnek az ember számára is, ha képes lenne ilyesmire... Ugyanis az ember is rendelkezik olyan őssejtekkel, mint a krokodilok, viszont a mieink a maradandó fogak kifejlődése után nem működnek tovább.
Ma már egyre több tudományos kutatás a fogaink megtartásáról szól, mindinkább háttérbe szorul a tudományos világban az a nézet, hogy az 1840-es évektől alkalmazott tömések megoldást jelenthetnek egy szuvas fog problémájára.
Sally Marshall, a Kaliforniai Egyetem professzora, aki a fog újraépítésével kapcsolatban végzett kutatásai során megfigyelte, hogy a kísérletben résztvevők sérült szerkezetű fogainak kalcium tartalmú ionoldattal (elektromosan töltött részecskékkel) történő kezelésével sikerült helyreállítania az alanyok fogainak ásványi anyag tartalmát, ezzel együtt szilárdságát is. (Forrás)
Japán kutatók laboratóriumi körülmények között elérték egerek esetében a kihullott fogak újranövesztését fogcsírák kitenyésztésével. Ennek alapján képessé válnak arra, hogy ezt az emberi szervezetben is alkalmazzák. (Forrás) Sajnos egyenlőre, ezt az eljárást is az előzővel együtt, ha kifejlesztették is a kutatók, számunkra, az átlagember számára még nem elérhetőek.
Van egy módszer, amivel a meglévő fogainkat meggyógyíthatjuk, megtarthatjuk, ráadásul nem kell esetlegesen akár egy évtizedet is várni arra, hogy elérhetővé váljon számunkra. Ezzel a módszerrel mi magunk is meggyógyíthatjuk a fogunkat, nem kell senkihez fordulnunk bajunkkal, mert mi magunk is képesek vagyunk rá, hogy megoldjuk ezt a problémát. Persze, ha egy fogorvost megkérdeznénk ebben a témában, hogy hathatunk-e bármiféleképpen fogainkra, ő biztosan bolondnak nézne bennünket. A fogorvosok nézeteivel szemben áll egy clevelandi fogorvos, Dr. Weston A. Price. (1870-1948) felfedezése. Az 1920-30-as években írt a fogak fúrás néküli gyógyításáról. Kutatásai során kiderítette, hogy a fogak romlásának hátterében tápanyaghiány áll. Gondoljuk csak végig, hogy a fog romlása sem különbözik attól, mint egy törött láb összeforradása, mert ha a csontok helyre tudnak állni, akkor a fog is képes a gyógyulásra. Dr. Price felfedezte, hogy a lyukak mérete gyorsabban csökken a vajolaj, a csukamájolaj, és a vajas-mézes pirítós együttes alkalmazása mellett, mindehhez elegendő akár egy hónap időtartam. (Forrás)
Van egy saját technikám az előzőleg említett módszer mellett. Meditációval koncentrálok az adott helyre, a fájdalom helyére, és elképzelem, hogy folyton gyógyul az a fog. Emellett energiákat küldök számára, azért, hogy erősebb legyen a gyógyulás mértéke, ami a legfontosabb nem ijedek meg attól, ha fáj, mert tudom, az egy folyamat része.
Az előzőleg felsorolt módszerek közül nekem a saját tapasztalatomra alapuló bizonyult a leghatásosabbnak, és egyben a legegyszerűbbnek, mert azzal érhetem el a legnagyobb javulást, de ez attól is függ, hogy ki miben hisz.

Fairyhungary

2014. április 21., hétfő

Locsolás régen és ma

Húsvéthétfőn locsolásról szóló képeket gyűjtöttem össze azért, hogy illusztráljam az eltérést a régmúlt és jelenünk között, arról hogy hogyan változott át ez a népszokás. Ma sajnos már csak hagyományőrző csoportok űzik ezt a tradíciót, ami éppen ezért eltűnőben van. Én a mai bejegyzéssel szeretném életben tartani ezt a szép hagyományt. A képek alapján látható a különbség a mai, és a régi locsolás között. Mára ez népszokás elveszítette régi fényét, viszont annak milyensége megmarad festőink művein.


Locsolás régen










Locsolás ma






Locsolás festményen


Munkácsy Mihály:Húsvéti locsolás






Fairyhungary

2014. április 20., vasárnap

Húsvét a nagyvilágban



Húsvét alkalmából kíváncsi voltam hogyan is ünnepelnek a világban, hányféle szokás létezik. Erről gyűjtöttem össze néhány képet azokat kellő magyarázattal is elláttam.

Locsolás

Alapja a víz tisztító, termékenységvarázsló erejébe vetett hit. Eredete a keresztelésre utal, valamint arra a legendára, amely szerint a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat a zsidók locsolással akarták elhallgattatni. A népszokások szerint a férfiak ilyenkor sorra járták a házakat és különböző énekek, versek kíséretében locsolták meg a nekik ezért cserébe tojást adó lányokat. (forrás: tutilapok.hu)
A locsolkodás szokását a világon csupán három országban őrzik: Cseh Köztársaságban, Magyarországon és Szlovákiában. Húsvét másnapján a férfiak vizes vödörrel várják a lányokat és szalaggal díszített fűzfavesszővel korbácsolják őket. Hitük szerint ez a hagyomány egész évre szerencsét, egészséget ad a nőknek.



Kolumbia – füzér és körmenet
A Húsvétot vasárnap, a feltámadás napján ünneplik. Mindenki elmegy a szentmisére, amelyen a lányok fehérbe öltözve vesznek részt. A főterek fáit virágfüzérrel ékesítik, Jézusról körmenetben emlékeznek meg. A húsvéti asztalon megtalálhatók a kukoricából készült ételek, a banánlevélbe töltött húsos zöldségek, a szószos fogások, valamint a kukoricából, rizsből erjesztett különleges italok: a „chicha” és a „guarrús”.
Ciprus 
Szombat éjjel feldíszített fáklyákkal mennek végig az utcákon a ciprusiak. Vasárnap pedig bárányt sütnek a szabad ég alatt.
Olaszország – ajándék a sütemény belsejében
Húsvéti süteményeik a történelmi hagyományoknak megfelelően lisztből, tojásból, cukorból és olíva olajból készülnek. Hogy a gyerekek számára kívánatossá tegyék a tésztát galamb, baba, lovacska, nyúl és harang formára sütik. Belsejükbe igen gyakran ajándékot is rejtenek. Hasonló meglepetésekkel töltik meg a nagy, díszes csokoládékat is.
La Pasqua- Firenze, Olaszország: Húsvéti körmenet

Bulgária 
Régi szokás szerint a húsvétot három napos táncmulatsággal, játékokkal ünneplik. Az ünnepi asztalon megtalálható sült hús mellett a kalács, és a tojás is. Az első piros tojással be szokták dörzsölni a gyerekek arcát, úgy hitték, hogy egészségesebbek lesznek. Egy másik tojással a termést védték meg a jégesőtől.
Lengyelország – locsolkodás sok-sok vízzel
Lengyelországban a nagyszombati istentiszteletre viszik a családok kis kosaraikban viszik a sonkát, a kolbászt, a kenyeret, a süteményt és a festett tojásokat szentelésre. Miután hazatértek megeszik megszentelt ételeket, amik között megtalálhatók olyan hagyományos süteményeik, mint a „mazurek”, és a „babka”.

Finnország A húsvét finn neve pääsiäinen, ami a nagyböjttől való 'elbocsátást, szabadulást' jelenti. A gyerekek virágvasárnap boszorkánynak öltözve, az arcukat korommal bekenve járják feldíszített barkaágakkal a házakat, és megcsapkodják velük a lakókat. Szerencsét és jó egészséget kívánnak minden közelben lakónak. A gyerekek egy rövid vers elmondása után cukorkát vagy csokitojást kapnak. A húsvéti boszorkányokat „trulli”-nak nevezik.
Pohjanmaaban húsvéti máglyát gyújtanak nagyszombaton a boszorkányok távoltartásának céljából. Ez a szokás abból ered, hogy régen azt gondolták Isten védelmének hatása nagyszombaton kisebb, ezért ilyenkor a boszorkányok akadálytalanul akármit megtehetnek az egész világon.A hiedelem szerint minél nagy a füstje és a szikrája a tűznek, annál inkább nem tudnak átjutni rajta ártó szellemek.
Szokásuk füvet csíráztatni, és az amint megnő csokitojásokat, madarakat és nyuszikat akasztanak rá. Finnországban jellegzetes húsvéti ételnek számít a bárány, a mämmi (malátából és rozslisztől készült, fekete, sűrű desszert), ami egyben a kovásztalan kenyér szimbóluma, és az ortodox eredetű pasha (túrós pászka)

Franciaországban, Haux városában a főtéren, 4500 tojásból készült óriási rántottával vendégelnek meg ezer embert.

Svájcban az a hagyomány, hogy a szökőkutakat feldíszítik húsvétra, papírszalagok, virágok, és festett tojások felhasználásával. Ők ezzel ünneplik a víz jelentőségét, mert fontos, hogy az Alpok csapadékban szegény területei is jó vízellátásúak maradjanak.

Németországban tradíció, hogy húsvéti tüzet raknak a télről megmaradt karácsonyfákból. A tűz a szépség, napsütés és győzelem szimbóluma. Ilyenkor a hideg tél helyébe a meleg tavasz lép.Luedge városban pedig tüzes kerekeket gurítanak a folyóba, valamiért számukra ez is a tavaszt szimbolizálja.

Lettországban a gyerekek tradicionális húsvéti játékot játszanak. Zsinegre fűzött, színes, főtt kemény tojásokat koccintanak össze. Akinek a tojása nem törik össze, az nyeri a nyertes.


Ausztráliában egy őshonos erszényes állat, bilby néven emlegetik. Ő vált a húsvét jelképévé körülbelül a 70-es évektől kezdve, mivel ők kártékony állatnak tartják a nyulat.                                                                                                                                            
 Bilby tojásokat fest a gyerekeknek, ő hozza el nekik. Sok történet is, mese született erről az állatkáról.
Nagy-Britanniában egy igazán különös szokást űznek, ami abból áll, hogy a Hungerford-ban megrendezett Hocktide fesztiválon egy rendőr megfújja kürtjét, és a település minden férfiját a városházára hívja. Ezen a helyen kijelölnek két férfit, aki az utcákon végigmenve a nőktől narancsért cserébe csókot kér.

Spanyolországban Nagycsütörtökön a középkori városban éjfélkor jelmezbe öltözött csontvázak felvonulása látható, a tradicionális „halál táncot járják, amikor mindenki egy dobozban hamut visz. Az esemény hajnali három óráig tart.

Jókedvűen járják a flamencót az egész országban.

 Madrid óvárosának szűk utcáin egy furcsa szokás szerint az emberek egy körmenetben vesznek részt, ahol csúcsos süvegálarcban cipelik keresztjüket, egyesek vasláncot erősítenek bokájukra, azért hogy így emlékezzenek Krisztus keresztútjára.

Jeruzsálem – kereszt a fájdalmak útján

A jeruzsálemi zarándokok Krisztushoz hasonlóan átélik az ő szenvedéseit. Keresztet visznek, miközben végighaladnak a Via Dolorosán, a fájdalmak útján.

A Fülöp-szigeteki Cutud városában 11 férfi embertelen kínokat él meg órákon keresztül, miközben keresztre feszítteti magát nagypénteken.


Fairyhungary

2014. április 19., szombat

Minden kedves olvasómnak áldott húsvéti ünnepeket kívánok!

Minden kedves olvasómnak áldott húsvéti ünnepeket kívánok!



Fairyhungary

Bemutatkozás


A tavasz az egyik kedvenc évszakom, mert ilyenkor még nincs túl meleg, és a természet tele van virággal. Ez fotózás szempontjából számomra a mennyország, mert bárhová nézek fényképezéshez való témát találok. Viszont hazudnék, ha azt mondanám, hogy csak a tavaszt szeretem, mert minden évszakban találok témát annak megragadására.
Kezdetnek alul látható egy az évszakhoz illő tavaszi kép egy bájos kis gyöngyvirágról a gyűjteményemből. :-)

Számomra a fotózás szenvedélye körülbelül hat éve kezdődött, amikor a testvéremmel vettünk magunknak egy fényképezőgépet húsvétra, azóta úgy érzem folyamatosan fejlődök fotózás terén, mindig valami újat, jobbat akarok alkotni, mint azelőtt. Az eddigiekből kiderül, hogy imádott témám a természet, aminek bemutatására hoztam létre ezt a blogot, mert biztos vagyok benne, hogy még sokan szeretik a természetet. Természetesen ez mellett sokmindenről írni fogok, mert emellett sok más is van ami érdekel. Ilyenek például a zenehallgatás, rajzolás, olvasás.




 

Fairyhungary

2014. április 18., péntek

Kedves olvasó!





Csodálatos érzés számomra, hogy ma, rövid keresgélés után sikerült megnyitnom a blogomat, ahol megoszthatom az egész világgal, ami engem foglalkoztat és boldoggá tesz a mindennapokban.
Ma jelentkeztem egy fotópályázatra Facebookon. Kérek mindenkit, aki olvassa ezt a bejegyzést és az alábbi linken látható képek elnyerik tetszését, szavazzon az egyikükre. A szavazatokat előre is köszönöm. 


https://www.facebook.com/VazulVere/app_672056592858180?app_data=eyJlbnRyeV9pZCI6IjEzMzQifQ=

https://www.facebook.com/VazulVere/app_672056592858180?app_data=eyJlbnRyeV9pZCI6IjEzMzcifQ=

https://www.facebook.com/VazulVere/app_672056592858180?app_data=eyJlbnRyeV9pZCI6IjEzMzUifQ=

https://www.facebook.com/VazulVere/app_672056592858180?app_data=eyJlbnRyeV9pZCI6IjEzMzYifQ=

https://www.facebook.com/VazulVere/app_672056592858180?app_data=eyJlbnRyeV9pZCI6IjEzMzgifQ=


Az alábbi képek mindegyikére lehet szavazni.


A Lánchíd esti tündöklése


Nándorfehérvár bástyái


 Nándorfehérvár egyik mellvédje


Nándorfehérvár hídja


Nándorfehérvár masszív fala



Faryhungary