Banner and content

2014. június 23., hétfő

Válogatás a legújabb rajzaimból



Tündér (Fairy)



Varázsló  (Mage)

2014. június 8., vasárnap

Látogatás a Carlsbergnél

A Carlsberg sörgyárában jártunk nemrégiben a barátommal, a vajdasági Dunacsében (szerb nevén: Čelarevo). Busszal indultunk délelőtt fél tíz körül Szabadkáról, a Sportcsarnok elől, és negyed tizenkettőkor értünk oda.
Az alább megtekinthető képek mesélnek az átélt élményekről. 

A Carlsbarg sörgyára a LAV  szimbólumával
A sörgyárat az egyik legismertebb szerb nagybirtokos, Lazar Dunđerski alapította 1892-ben. Az első földbirtokai közül az egyiken építette fel sörgyárát, az angol kertekkel körülvett Csibu nemesi kastélyának szomszédságában. Kezdetben tízezer hektoliter sört állítottak elő a gyárban, később a termelés folyamatosan nőtt, majd miután a Carlsberg 2003-ban felvásárolta az üzemet, az ország második legnagyobb sörgyárává lépett elő.



















Megérkezésünk után nem sokkal az üzem szomszédságában elhelyezkedő kastély lépcsőin egy színészek által eljátszott rövid jelenetet néztünk végig, melyben Lazar Dunđerski életének egy kis szeletébe nyerhettünk bepillantást, egy mesélő segítségével. A szereplők színjátékából kiderült, hogy a gyár alapítójának 19 éves lányába, Lenkába beleszeretett a neves költő, Laza Kostić. Az ötvenéves férfi nem tudta felvállalni kapcsolatukat a világ előtt a köztük levő korkülönbség miatt, ezért egy korban hozzá illő nőt vett el, Lazar Dunđerski közvetítésével. Az elhagyott Lenka pedig kolostorba vonult, és szerelme esküvőjének évében meghalt. A műsor során, amelyben korhű ruhákba öltözve adták elő a reménytelen szerelemről szóló rövid színdarabot, egy pincérnő az előadás minden résztvevőjének egy-egy pohár LAV sört szolgált fel, amit szintén ebben a gyárban állítanak elő.


Dunđerski kastély bejárata
Az előadás egyik jelenetében Laza Kostić-ot, és Lenkát  játszó színészek
A gyárban megtett sétánk során kísérőnk előadásából megtudhattuk, hogy a sörnek, amit egykor gyártottak, ČIB volt a neve. Azt is megtudhattuk, hogy napjainkban már importálják a nedű előállításához szükséges komlót, mert termesztése megszűnt Szerbiában. Az itt előállított, és palackozott sörök sora elég hosszú, többek közt a görögországi Mythos sör is itt készül. Továbbá a Carlsberg, Tuborg, helyi sörök közül a LAV, és még sorolhatnám, ahogy az általam annyira kedvelt Sommersby almabor is, amit a Sörmúzeumban volt alkalmam inni. A programba beletartozott, hogy a gyártás különböző fázisaiba beleshettünk.A termelés folyamán biogázt is előállítanak, amivel az üzem energiaellátásának nagy részét fedezik.
Mivel még soha nem voltam hasonló helyen, minden új volt, és mindent megpróbáltam lencsevégre kapni, amire csak lehetőségem adódott. A gyár különböző részlegei elszórtan helyezkednek el az üzem területén, az udvaron át jutottunk el ezekre a helyekre.   

A nedű előállításának egyik kezdeti fázisát végző gépek nagy hőmérsékletű termében. 

Az üzem egyik gyártósora


A sörgyár parkolója
A Carlsberg udvara


















A raklapokon álló, elszállításra váró rekeszek sora





































































































Ezen az állványon megtalálhatóak a cég válogatott termékei.

A program részeként a vállalat területén működtetett Sörmúzeumot is megtekintettük, mely a Balkán egyetlen sörmúzeuma. Itt kiderült, hogy sört már a sumérok is fogyasztottak, 19 félét készítettek különböző fűszernövények hozzáadásával. A tárlat berendezésének stílusa tükrözi azt a múlt századi stílust, amelyben a cég alapítója élt. A kiállított tárgyak között a Dunđerski családdal kapcsolatos tárgyak, fényképek, levelek, továbbá a sörrel és a sörgyártással kapcsolatos 400 tárgy található meg. Többek közt megtalálhatók itt több, mint százéves értékes palackok a Dunđerski család monogramjával, még azoknál is idősebbek a hordók, amelyekben a sört tartották. A jéggel működő hűtőszekrényekben pedig a sört tárolták. Ezenkívül régi üvegek, rekeszek, jégszekrények, régi bárpultok, a gyár alapításának korából származó gépek.



A tárlat belső elrendezése, ahol a múzeum tárgyainak nézegetése közben friss sör is fogyasztható















Egy szobabelső Dunđerski korabeli bútorokkal


A kép háttérében egy Carlsberg felirattal ellátott láda.


Egy 1890-es évekbeli bárpult





A múzemban levő bárpultnál sörkóstolást is szerveznek, melynek során ingyenesen lehet megízlelni a helyben gyártott sörök és italok bármelyikét.
A bejárat melletti pultnál különféle emléktárgyak vásárlására nyílik lehetőség.

Ezt az élménydús napot szerettem volna másokkal is megosztani. Remélem sikerült sokaknak felkeltenem az érdeklődését a hely iránt, és még a jövőben el fognak látogatni oda.

Fairyhungary

További források:
http://www.oik.hu:8080/?p=4523
http://en.wikipedia.org/wiki/Carlsberg_Srbija
http://voiceofserbia.org/hu/content/s%C3%B6rm%C3%BAzeum

2014. június 6., péntek

Letölthető és kivarrható képek


Azoknak, akik szeretnek kézimunkázni. 
A következő általam készített képek ingyen letölthetőek, és goblein varrható ki belőlük. Jó munkát hozzá mindenkinek! :)






Fairyhungary